Technical Data
Place Coronet Peak
Course Name Outwide

Race Information 1st Run
Start Time 12:00
Forerunners - A -

Race Information 2nd Run
Start Time 13:30


Women

id Rank Bib Name Class Run 1 Run 2 Total Gap
172 1 12 ROLLESTON Marion W5 47.70 48.57 1:36.27
276 2 2 DUDER Alison W8 48.08 50.12 1:38.20 1.93
42 3 49 GIBBS Julie W7 47.66 51.64 1:39.30 3.03
2 4 3 TEAT Bonny W8 47.17 52.41 1:39.58 3.31
39 5 7 MILLER Valerie W7 49.14 51.39 1:40.53 4.26
358 6 8 TREVELLA HALL Kerry W7 49.80 51.51 1:41.31 5.04
90 7 6 UNGER Sue W7 52.35 52.05 1:44.40 8.13
596 8 14 HAYWOOD Sheena W5 54.00 55.54 1:49.54 13.27
411 9 1 MONOPOLI Bronwyn W9 1:09.91 1:43.48 2:53.39 1:17.12
36 13 MCPHERSON Nicola W5 DSQ 46.28
695 15 KEY Janet W4 DSQ 43.19
696 17 PORTERFIELD Matilda W0 45.94 DSQ


Women - Handicap

id Rank Bib Name Class Run 1 Run 2 Total H/Cap Total Gap H/Cap Points
276 1 2 DUDER Alison W8 48.08 50.12 1:38.20 1:21.11 100
2 2 3 TEAT Bonny W8 47.17 52.41 1:39.58 1:23.45 2.34 80
42 3 49 GIBBS Julie W7 47.66 51.64 1:39.30 1:25.00 3.89 60
172 4 12 ROLLESTON Marion W5 47.70 48.57 1:36.27 1:27.61 6.50 50
39 5 7 MILLER Valerie W7 49.14 51.39 1:40.53 1:28.47 7.36 45
358 6 8 TREVELLA HALL Kerry W7 49.80 51.51 1:41.31 1:29.15 8.04 40
90 7 6 UNGER Sue W7 52.35 52.05 1:44.40 1:30.62 9.51 36
596 8 14 HAYWOOD Sheena W5 54.00 55.54 1:49.54 1:41.32 20.21 32
411 9 1 MONOPOLI Bronwyn W9 1:09.91 1:43.48 2:53.39 2:20.97 59.86 29
36 13 MCPHERSON Nicola W5 DSQ 46.28
695 15 KEY Janet W4 DSQ 43.19
696 17 PORTERFIELD Matilda W0 45.94 DSQ



Women - Class Results


Class W9 : Women 70 - 74

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
411 1 1 MONOPOLI Bronwyn 1:09.91 1:43.48 2:53.39


Class W8 : Women 65 - 69

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
276 1 2 DUDER Alison 48.08 50.12 1:38.20
2 2 3 TEAT Bonny 47.17 52.41 1:39.58 1.38


Class W7 : Women 60 - 64

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
42 1 49 GIBBS Julie 47.66 51.64 1:39.30
39 2 7 MILLER Valerie 49.14 51.39 1:40.53 1.23
358 3 8 TREVELLA HALL Kerry 49.80 51.51 1:41.31 2.01
90 4 6 UNGER Sue 52.35 52.05 1:44.40 5.10


Class W5 : Women 50 - 54

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
172 1 12 ROLLESTON Marion 47.70 48.57 1:36.27
596 2 14 HAYWOOD Sheena 54.00 55.54 1:49.54 13.27
36 13 MCPHERSON Nicola DSQ 46.28


Class W4 : Women 45 - 49

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
695 15 KEY Janet DSQ 43.19


Class W0 : Women under 30

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
696 17 PORTERFIELD Matilda 45.94 DSQ


Men

id Rank Bib Name Class Run 1 Run 2 Total Gap
692 1 48 WOOD Lewis M0 39.51 40.10 1:19.61
92 2 41 MCDONALD Rowan M5 41.12 42.85 1:23.97 4.36
80 3 35 MCPHERSON Hamish M6 41.86 42.71 1:24.57 4.96
76 4 39 VAITKUS Haggis M6 42.11 43.18 1:25.29 5.68
567 5 38 WOOD Paul M6 42.69 42.97 1:25.66 6.05
62 6 28 HUNT Geoff M8 43.62 43.92 1:27.54 7.93
63 7 51 UNGER Mike M8 43.01 46.02 1:29.03 9.42
649 8 45 HOLYWELL Shaun M1 44.56 45.02 1:29.58 9.97
693 9 46 WHITHAM Sam M1 48.30 48.51 1:36.81 17.20
113 10 22 COCHRAN Hamish M8 47.95 49.12 1:37.07 17.46
118 11 25 OXNEVAD Tony M7 48.70 52.13 1:40.83 21.22
214 12 52 RICHARDSON Blair M7 57.18 57.65 1:54.83 35.22
277 18 CORNER Michael M11 DNF DNS
607 21 PETERSON Kevin M9 1:04.42 DNF
16 27 MCKEOWN Geoff M7 DNS DNS
68 29 SMITH Ian M7 DNS DNS
116 30 CAMERON Neil M7 45.06 DNF
27 42 TYLDEN Mark M4 DNS DNS
272 44 KITCHIN Tyler M2 DNF 42.81


Men - Handicap

id Rank Bib Name Class Run 1 Run 2 Total H/Cap Total Gap H/Cap Points
62 1 28 HUNT Geoff M8 43.62 43.92 1:27.54 1:14.85 100
80 2 35 MCPHERSON Hamish M6 41.86 42.71 1:24.57 1:15.69 .84 80
63 3 51 UNGER Mike M8 43.01 46.02 1:29.03 1:16.12 1.27 60
76 4 39 VAITKUS Haggis M6 42.11 43.18 1:25.29 1:17.19 2.34 50
567 5 38 WOOD Paul M6 42.69 42.97 1:25.66 1:17.52 2.67 45
92 6 41 MCDONALD Rowan M5 41.12 42.85 1:23.97 1:18.09 3.24 40
692 7 48 WOOD Lewis M0 39.51 40.10 1:19.61 1:19.61 4.76 36
113 8 22 COCHRAN Hamish M8 47.95 49.12 1:37.07 1:22.41 7.56 32
118 9 25 OXNEVAD Tony M7 48.70 52.13 1:40.83 1:27.72 12.87 29
649 10 45 HOLYWELL Shaun M1 44.56 45.02 1:29.58 1:29.04 14.19 26
693 11 46 WHITHAM Sam M1 48.30 48.51 1:36.81 1:36.52 21.67 24
214 12 52 RICHARDSON Blair M7 57.18 57.65 1:54.83 1:40.48 25.63 22
277 18 CORNER Michael M11 DNF DNS
607 21 PETERSON Kevin M9 1:04.42 DNF
16 27 MCKEOWN Geoff M7 DNS DNS
68 29 SMITH Ian M7 DNS DNS
116 30 CAMERON Neil M7 45.06 DNF
27 42 TYLDEN Mark M4 DNS DNS
272 44 KITCHIN Tyler M2 DNF 42.81



Men - Class Results


Class M11 : Men 80 - 84

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
277 18 CORNER Michael DNF DNS


Class M9 : Men 70 - 74

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
607 21 PETERSON Kevin 1:04.42 DNF


Class M8 : Men 65 - 69

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
62 1 28 HUNT Geoff 43.62 43.92 1:27.54
63 2 51 UNGER Mike 43.01 46.02 1:29.03 1.49
113 3 22 COCHRAN Hamish 47.95 49.12 1:37.07 9.53


Class M7 : Men 60 - 64

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
118 1 25 OXNEVAD Tony 48.70 52.13 1:40.83
214 2 52 RICHARDSON Blair 57.18 57.65 1:54.83 14.00
16 27 MCKEOWN Geoff DNS DNS
68 29 SMITH Ian DNS DNS
116 30 CAMERON Neil 45.06 DNF


Class M6 : Men 55 - 59

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
80 1 35 MCPHERSON Hamish 41.86 42.71 1:24.57
76 2 39 VAITKUS Haggis 42.11 43.18 1:25.29 .72
567 3 38 WOOD Paul 42.69 42.97 1:25.66 1.09


Class M5 : Men 50 - 54

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
92 1 41 MCDONALD Rowan 41.12 42.85 1:23.97


Class M4 : Men 45 - 49

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
27 42 TYLDEN Mark DNS DNS


Class M2 : Men 35 - 39

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
272 44 KITCHIN Tyler DNF 42.81


Class M1 : Men 30 - 34

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
649 1 45 HOLYWELL Shaun 44.56 45.02 1:29.58
693 2 46 WHITHAM Sam 48.30 48.51 1:36.81 7.23


Class M0 : Men under 30

id Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total Gap
692 1 48 WOOD Lewis 39.51 40.10 1:19.61